Kepçe Kulak Ameliyatı

Görsel Anlatımlı Videolar

Kulak,  dışardan bakıldığında kişinin fiziksel görünümünü oldukça etkileyen bir organdır. Kulak Doğuştan genetik nedenlerle veya nadir de olsa travmalar sonucun da şeklini kaybedebilir.

Bu nedenlerden dolayı kulaktaki şekil bozukluklarını gidermek için yapılan estetik müdahalelere Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) denir.

Kepçe kulak ameliyatlarında yapılan olay kulak arkasında ki kıkırdaktan fazla doku alınarak bölgenin temizlenmesi sonuçu kulağı kafa bölgesine olan simetrisini düzenlemektir. Kulak estetiğinde başarı yüzde 80 lerin üzerinde olup, herhangi bir açılma durumunda ise revize ameliyatları yapılarak sonuç kesinleştirilir.

Kepçe Kulak ameliyatları (Otoplasti) genelde genetik nedenlerden aslında sebebi pekte bilinmeyen bir durumdur. Kepçe kulaklı olmayı hiç kimse istemez. Buna çocuklarda dahildir. Kepçe Kulak ameliyatlarını küçük yaşta yapılmasını tavsiye ediyorum. Bunun nedeni çocuğun büyüme ve gelişme evrelerinde sosyal çevresi tarafından acımaz eleştirilere mağruz kalmaması içindir. O yaştaki çocuk bu acımasız eleştirilerden alay edilmeden etkilenebilir, bu durum da ilerde gelişim sonucunu sağlıklı sağlamasına neden olabilir.

Bu yüzden çocuklarda kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) yapılması gerekiyorsa, hiç zaman kaybedilmemesi gerekmektedir. Bu noktada sorumluluk anne ve baba üstündedir. Anne ve baba küçük yaşta kepçe kulak tedavisine muhtaç olan çocuklarını psikolojik etkilere mağuz kalmadan sorunu çözmeleri gerektiğini düşünüyorum.

otoplasti ameliyatı otoplasti ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Öncesi 

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde kişi detaylı muayene edilmelidir. Ameliyat öncesinde daha önceki hastalarımızdan örneklemeler yapılarak hastanın nasıl bir kulağa sahip olmak istediği anlaşılmalıdır. Bu konuda kendimi başarılı bulmaktayım. Hastalarıma her zamana ameliyat esnasında dahi olsun operasyona katılımını sağlarım. Bazen işlemi yarına kesip fikirlerini alırım. Hastayla yakınlaşmak ve hastanın katılımını sağlamak ameliyat sonuçları için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır ? 

Tıptaki diliyle Otoplasti ameliyatları aslında en kısa süren ameliyatlardan biridir. Ameliyat süresi 1 saat civarındadır. Kullanılan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan biri klasik yöntem diğeri ise iple askı tekniğidir. Klasik yöntemde fazla kıkırdak dokusu temizlenir. Kulak simetrik olarak birbirine eşitlenir ve dikim gerçekleşir. Ameliyat küçük çocuk hasta grupları hariç lokal anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyat esasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Sonrası 

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kişi belirli bir miktar ameliyat bölgesinde ağrı duyabilir. Bu çok normaldir. Fakat verdiğimiz ağrı dindirici ilaçlar sayesinde acı hissi en aza indirilir. Ameliyattan sonra 2-3 gün sonra ilk pansumana yapılır. Bu pansuman doktor tarafından yapılması çok önemlidir. Ameliyat sonrasında ki ilk pansumandan sonra duş alınmasına izin verilir. 2 hafta kadar saç bandı takılır. Gerçek olan son görünümünüzün ortaya çıkması 3 hafta sonradır.

Kulak ameliyatında yaş sınırı var mı ? 

Kepçe Kulak ameliyatlarında herhangi bir yaş sınırı mevcut değildir. 12 – 13 yaş grubu ameliyatın olunması için ideal bir yaş olduğunu düşünüyorum. Fakat okul öncesinde ki çocuk grubuna ya yapılması, çocuğun sosyal gelişimi için faydalı olduğu kanısındayım.

Kulak Estetiği Kulak Estetiği

Ne Kadar Zaman Saç Bandı Takılmalıdır ? 

Saç bandı meselesi sıkça sorulan ve hastalarım tarafında genellikle endişe edilen bir durumdur. SAç bandını ilk pansumandan sonra takılması gereklidir. Bayan Hastalarımız için 2 hafta süresinde erkek hastalarımız için ise sadece gece yatarken takmalarını isteriz. Faka bayan hastalarımızın özel durumları gereği saç bandı takma durumları yok ise farklı uygulamalar yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası kulak eski haline döner mi ? 

Yine kliniğimize gelen hastalarımızın sıklıkla sordukları sorulardan biri kulağı eski haline dönme riski. Kepçe kulak ameliyatlarında hem ip ile askı hemde klasik teknikte kulağın eski haline dönme olasılığı yüzde 1 civarındadır. Genellikle ameliyat basit ve çabuk yapılır. İşlemin basitliği ve şahsen bu konudaki aşırı tecrübem bu ameliyatta ki o yüzde birlik olasılığın bile altına düşen bir başarı elde etmiştir.

Herhangi bir durumdan dolayı dikişlerin atması durumunda zaten hastaya ücretsiz düzeltme ameliyatı yapılmaktadır. Bu düzeltme işlemi ameliyattan daha kolaydır. Ameliyat sonrasında kulak belirli bir süre muhafaza edilmeli, fiziksel etkilere karşı korunmalıdır.

Kepçe Kulak ameliyatı sonrasında ne kadar iz kalır ? 

Kepçe Kulak ameliyatı yine bir kesi ile yapılan ameliyattır. Bu yüzden neşter ile yarılan her bölgede az da olsa bir iz kalır. Fakat kulak ameliyatlarında iz yeri kulağın arkasında olduğu için, bu iz pek hissedilmez fark edilmez. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatlarında klasik yöntemde daha doğrusu belirgin bir iz kalmaz. Eğer kullanılan teknik iple askı tekniği ise hiç iz kalmaz. Çünkü herhangi bir kesi atılmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı ve saç bandı Kepçe Kulak Ameliyatı ve saç bandı

Kulak estetiği için doktor seçimi 

İlk başta söylemek isterim ki kepçe kulak sorunu kulağın aşırı büyük veya küçük olmasıyla alakalı değildir. Kulağın boyutuna yapılan bir müdahale değildir. Kepçe kulak ameliyatı kulağın şekiksel bozukluğunu gidermek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu fiyattan önce doktor seçimidir. Ameliyatı yapacak olan doktorun daha önce bu ameliyatlara çok sayıda katılım göstermiş olmasına ve konu üzerinde tecrübesi olmasına dikkat ediniz. Doktor bu işi ne kadar rahat yapıyorsa siz o kadar güvendesiniz demektir.

Kulak ameliyatlarında kötü doktor seçimi ameliyat sonrasında dikişlerin atması simetri olarak kulakların eşitsizliği gibi sorunları doğurur. Kepçe kulak ameliyatları basit olduğu kadar kötü yapıldığında ameliyat sonrasında sizi uğraştırabilir. Bu da size zaman kaybı ve stres olarak geri döner.

Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen hastalarımıza önerdiğimiz bir diğer konu ise ameliyatı bir özel doktor tarafından yaptırmasıdır. Kulağınızla ilgili herhangi bir sorunda doktorunuza hemen ulaşabilmelisiniz. Büyük hastaneler de ve bu işi ticari bir işletme gibi gören merkezlerde yapılan ameliyatlarda çıkan ameliyat sonrası sorunlar doktora ulaşamama tekrar randevu zorluğu gibi kötü şartlar doğurabilir. Bu yazdığım son parağraf hastalarımdan edindiğim ve kendimi bilgilendirmek zorunda hissettiğim bir uyarıdır.

Bu Sayfa 11.095 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , ,

10 comments:

tunahan baysal13 Şubat 2013 at 16:14Reply

hocam kolay gelsin ben kepçe kulak ameliyatıyla ilgili birkaç soru sormak istiyorum iyileşme süreci bittikten sonra futbol veya basketbol gibi aktivitelerde bulunmamızı sakıncası olur mu TEŞEKKÜRLER

linage28 Mayıs 2013 at 20:48Reply

salam.men zerbaycandan mehemmed azerbaycanda varmi bu emeliyyat iple kulak ameliyyati?bilmek olar nolursun cevab bekliyorum

zeynep eroğlu20 Kasım 2013 at 14:39Reply

hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben 12 13 yaşlarındayım ailem buna fazla hevesli görünmüyor yani önemli olmadIĞINI DÜŞÜnüyorlar ama ben çok ısrarcıyım dediğiniz gibi bu yaşlar daha iyidir ve size soracaım soru ise alemi nasıl ikna edebilirim sizin sayenizde çok bilgi edindim ve kararlıyım lütfen sizin için saçmada olsa bu soruyu yanıtlamanızı istiyorum şimdiden TEŞEKKÜRLER

ogulcan18 Aralık 2013 at 19:10Reply

Ali Bey’e 2012 agustos ayında kepce kulak ameliyatı yaptırdım ve üzerinden bir seneyi aşkın bir süre gecti.Sonucundan oldukca memnunum Hocam’a bir kez daha buradan tesekkur etmek ıstıyorum. Ayrıca ameliyat öncesi benim gibi tereddüt yasayan kafasında soru işaretleri olan kişiler varsa endişe edildiği kadar korkulacak bir durum olmadıgını belirtmek isterim. Ali bey ve ekibi bu konuda gercekten işinin ehli insanlar.

cemil cahit keskin25 Aralık 2014 at 19:57Reply

ben ve oğlum genetik yapı nedeniyle kepçe kulaklıyız. Benim için her ne kadar sorun olmasada 18 yaşına gelmiş olan oğlum için ciddi sorun teşkil etmekte. Ben ve oğlum birlikte iple kepçe kulak ameliyatı olmak istiyoruz. Operasyonun herhangi bir sakıncası veya deformasyon sorunu varmı ve maliyeti hakkında bilgi almak istiyorum.

sait sahin21 Mart 2015 at 19:27Reply

Hocam ben daha once kulak memesi amaliyati oldum kulak memelerimi akmislar ve yangima gerdirmisker kepcelwr buyuk kulak memesi yanaga gerdirmisler iki kulak memem bicimsiz oldu ve ben korkuyorum revizyon amaliyati olup sagligima kavusmak istiyirum sizle alkah askina konusalim hocam agzimi acamiyorum piskolojim bozuldu amakiyat olali 7 ay oldu tekrar revizyon olmam gerekiyor yaparim diyen de var yapamam diyende hocam yardim et allah askina tel 0535 722 19 42 emailim yok iyi aksamlar

Tuğba16 Ocak 2016 at 17:45Reply

Ali Bey’e 3 ay öncesinde kepçe kulak ameliyatı yaptırdım ve kendisinden çok memnun kaldım. Bende kepçe kulak sorununun dışında kulak memesi bozukluğu da vardı birçok doktorla görüştüm ve onların yapamayız dedikleri kulak memesi deformasyonunu Ali Bey başarı ile gerçekleştirdi. Ameliyattan sonra bile ilgili ve sorularınız olduğunda kendisine ulaşabiliyorsunuz. Doktor konusunda aklında soru işareti olanlara kesinlikle öneririm.

serkan10 Temmuz 2016 at 17:12Reply

tuba hanım mesaj tarihine bakılırsa yeni ameliyat olmuşsunuz fiyat konusunda yorumların hepsi eski yıllara ait eger sakıncası yoksa ne kadara mal oldu bide iple kulak estetiği yaptırdınız dimi şimdiden yardımınız için tesekkürler..

Bahadır28 Ekim 2016 at 23:59Reply

Hocam ben iple kepçe kulak ameliyatı olmak istiyorum fiyatını öğrenmek istiyodum bilgi verirmiainz rica etsem

serkan25 Kasım 2016 at 20:39Reply

Ben de uzun araştırmalar sonucunda, Ali Bey’de 19 Kasım 2016 tarihinde kepçe kulak ameliyatı oldum. Kendisiyle ilk görüşmede güvenilirliği sağlıyor.Ameliyat, lokal anestesiyle oldu ve operasyon sırasında konuşa konuşa ,espirilerin havada uçuştuğu bir ortamdı. Bugün 6.günü ve sonucundan gayet memnunum. Şu anda iyileşme sürecinde ve daha da iyi olacak. Ali Bey, bu konuda gerçekten işinin ehli bir doktor ve bugüne kadar 4000 üzerinde kepçe kulak ameliyatı gerçekleştirmiş. Bir hekim, ne kadar çok pratik yaparsa o kadar başarılı olma oranı yüksektir bana göre. Düşünen arkadaşları Ali Bey’i tavsiye ederim.