Burun Ameliyatı

Görsel Anlatımlı Videolar

Burun estetiği ameliyatları benimde yapmaktan çok hoşlandığım estetik ameliyatlar dan biridir. Burun estetiği yani tıbbi terimiyle rinoplasti ameliyatı burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan estetik müdahalelerdir.

Burun ameliyatları ( rinoplasti ) dünyada çok sayıda yapılır ve iyi sonuç alınan estetik ameliyatların başında gelir. Bu kadar çok yapılmasına rağmen burun ameliyatları bazen kötü sonuçlarda verir. Bu doktorun bu ameliyatta ki tecrübesine göre değişkenlik gösterebilir.

Burun Ameliyatı neden oluruz ?

Burun ameliyatını 2 nedenle olabiliriz. Birincisi estetik amaçlı ve görsel kaygılardan dolayı, bir diğeri ise burnumuzda yaşadığımız problemlerden dolayıdır. Burun ameliyatları; ben şahsen hasta istese de istemese de burun da nefes almayı düzenlemek için müdahalelerde de bulunuyorum.  Bu hastanın faydasına olan bir durumdur.

Burun ameliyatı ( rinoplasti )olan hastaların büyük bir çoğunluğu burun şeklinden memnun olmayan hasta gruplarıdır. Burun şekli kötü olan hastalar da  psikolojik takıntılarının oluşması gayet normaldir. Bazı burun çok büyük bazısı çok küçük bazı burun aşırı kemerli olabilir. Önemli olan burnun yüze dengelenmesidir.

Burun ameliyatları insan yüzüne etkileri

Yukarıda da belirttiğim gibi burunların boyutları ve şekli insanlara ve yapılarına göre değişim göstermektedir. Burun ameliyatı olmanın insan yüzüne etkisi , yüzün daha şekilli görünmesi  ve simetrik olarak dengelenmesidir. Burun ilk bakışta görünen ve herkesin dikkatini çeken bir organdır. Bu yüzden burunda naturel düzelmeler çok çabuk bir şekilde fark edilebilir.

Burun Ameliyatı Nasıl yapılır ?

Burun ameliyatını her türlü donanıma sahip hastanelerde gerçekleştiriyorum. Bu benim ve hastanın sağlığı için çok önemli. Ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonlar da hastaya tam teşekküllü hastanelerde daha hızlı ve kolay müdahale edilebilir.

Burun estetiği ameliyatlarını genel anestezi altında açık ve kapalı olmak üzere iki metot üzerinden yapıyorum. Teknikleri,  hastanın durumuna  göre   seçiyorum.

Burun ameliyatı hakkında çok fazla teknik tabire girerek kafanızı karıştırmak istemiyorum. En basit olarak burun ameliyatı burun kemiği ve kıkırdağı üzerinde yapılan şekilsel oynamalar dır. Bazen oluşabilecek durumlara göre kıkırdak ve kemik kesilebilir. Bu şekil vermek için aşırı çaba göstermem gereken hastalarda gerçekleşir.

Burun dışında anlattıklarım tıbbi terime girdiğinden fazla detaya inmiyorum. Fakat burun ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyen hastalarımın özel sorularına sitemizin soru bölümünden gönderdikleri sorulara cevap vermek suretiyle yardımcı olmaya çalışıyorum.

Burun Estetiği Burun Estetiği ameliyatı

Burun ameliyatları öncesinde kliniğimde hastalarıma daha önce yaptığım burun ameliyatlarında örnekler göstererek nasıl bir burun istediğini tespit etmesinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Burun ameliyatına girmeden önce bilgisayarlı öncesi ve sonrası resimlerini mutlaka incelemelerini tavsiye ediyorum. Bu onlara az da olsa bir fikir kazanmalarına yardım ediyor.

Burun ameliyatlarında bence en çok dikkat edilmesi gereken olgu, burnun doğallığını bozmadan işlemi gerçekleştirmek. Burun için burnun kemikleriyle ve kıkırdak ile fazla oynamadan yüzüne yakışan doğal burnu yakalamaya çalışıyorum. Bur da önemli olan bence doktor olmayan bir kişi tarafından Burun ameliyatı olduğunun fark edilmemesidir. Bu durum her şeyin doğal olduğunun bir ispatı olduğunu düşünüyorum.

Burun ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir ?

Burun ameliyatı ücretlerinin belirlenmesinde ki diğer bir etken ise ; hastane seçimidir. Hastanenin kalitesi koşulları ameliyathanesi bu hastane ücretini belirlemektedir. Hastanenin ameliyata hiçbir etkisi yoktur. Sonuçta ameliyatı doktor yapar. Ve standart bir alt kalite limitim var. Bu kalitenin altında ki merkezler de ben zaten ameliyat yapmayı uygun görmüyorum.

Her ne olursa olsun bıçak altına yatılan bir işlem ve oluşabilecek negatif bir durumda hastane ekibinin ve altyapısının yeterli olması hastanın can güvenliği açısından benim için çok önemlidir. Geri kalan hastanın ne kadar konfor istediği ve kişisel seçimleridir.

Herkez Burun Ameliyatı Olabilir mi Herkez burun estetiği ameliyatı olabilir mi ?

Burun ameliyatını herkes olabilir mi ?

Burun ameliyatını her kim isterse olabilir. Bunun tabi ki bir alt limiti vardır. Ben şahsen yaşı çok küçük olan hastaları ameliyat etme taraftarı değilim.

Kulak burun boğaz doktoru burun estetiği ameliyatı yapabilir mi ?

Kulak burun uzmanları adında da anlaşıldığı gibi burun ameliyatları na girerler. Ama onları girme amacı daha çok burunda yaşan hastalıklar ve konusu estetik olmayan problemler içindir. KBB uzmanlarından da yalnız estetik müdahalelere girenleri de tanıyorum. Çokta başarılılar. Fakat ben konu estetik olduğunda burun ameliyatlarının bir estetik plastik cerrahi uzmanına yaptırılmasını tavsiye ediyorum.

Burun tamponları takmak gerekli midir ?

Burun ameliyatında maalesef bu tamponları kullanmak gereklidir. Nadiren bazı hastalar da hastanın özellikleriyle alakalı tampon takılmaz. Fakat tampon uygulamasında değişik teknikler kullanıyorum. Bu yüzden ameliyat sonrası tampon çıkarılırken de hastayı fazla üzmeden çıkartma işlemini gerçekleştiriyorum.

Burun ameliyatı Sonrası ne yaşarım ?

İlk başta yeni bir buruna sahip olduğunuz için mutluluk tabi ki  bu işin güzel kısmı. Burun ameliyatları sonrasında hafif kanamalar gözaltında morluklar olacaktır. Ama korkulacak bir şey değildir. Çünkü geçicidir. Ameliyat sonrası verdiğim ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar sayesinde iyileşme sürecini daha rahat atlatabilirsiniz. Ayrıca ağrı kesicilerle ameliyat sonrası acı hissini de en aza indirmek mümkündür. Normal hayatınıza 2 hafta sonra dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası mutlaka 1 gün süreyle hastane de kalmanız gerekmektedir. Bu gerçekten sizin için çok önemlidir.

Her ne olursa olsun sonuçta kemiklerinize dokularla oynanıyor ve anestezi alıyorsunuz. Bu durumda bir gün süreyle kendinizi dinlendirmeniz şart. Emin olun ki kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Burun ameliyatının sosyal etkileri

Burun ameliyatı ( rinoplasti )olan bir kimse daha simetrik ve yüzüne yakışan bir buruna sahip olur. Bu da yaşadığı çevrede kişinin daha yakışıklı veya güzel olmasını sağlar. İnsanların ilgisini çekmek her zaman insana mutluluk vereceği gibi öz güvenini de yükseltecektir. Kişi Öz güveni yükselirse iş ve aşk hayatında daha mutlu olacak ve mutluluk seviyesi yükselecektir.

Kötü yapılmış Burun Estetiği Ameliyatları

Kötü yapılmış burun insanın bütün psikolojisin bozar. Hatta istenildiği gibi olmamış bir burun bile insanın canını sıkar psikolojisini etkiler. İnsanlar tarafından abartılmış ve çok belli olan bir burun da sosyal çevrede olumlu karşılanmaz.  Burun estetiği olma zorunluluğu olduğunu doğal güzelliğiyle sağlayamadığını ameliyatla sağlamaya çalıştığı düşünülür.

Bunların hiçbirine sebebiyet vermemek için burun estetiğini bu konu da uzman bir cerraha, tecrübeye sahip ve bu ameliyata çok sayıda girmiş cerrahları tercih etmenizi tavsiye ederim. Burnunuz önemlidir. Burun ameliyatı sonrası yaşanılacak negatif bir durum kişinin tekrar revizyon ameliyatına girmesine sebebiyet verilebilir. Buda bünyenin ve burnun yıpranmasına neden olabilir. Bu yüzden doktor seçimlerinizle ilgili çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Revizyon ameliyatı

Revizyon ameliyatları beğenilmemiş olmamış içine sinmemiş bir hastanın burnunun istediği şekle girmesi için 2. Kez ameliyat masasına yatması demektir. Bu ameliyatları kendi hastalarım da yaşadığımı pek söyleyemem. Fakat başka cerrahlar tarafından yapılmış ameliyatların 2. Revizyon yani düzeltme ameliyatlarına girdiğim olmuştur. Revizyon ameliyatları zor olsa da hastanın mutluluğunu sağlamak için düzenlemeler yapıp, hastanın istediği en yakın burun şekline getirmeye çalışıyorum.

Bu Sayfa 7.399 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , ,

2 comments:

dincer12 Temmuz 2013 at 15:57Reply

eğrik burun yapım var hocam fiyatlarınız nedir.?

fatih30 Ocak 2014 at 11:58Reply

iyi günler ali hocam ben fatih iki defa burun ameliyatı geçirdim. hocam benim burnum doğuştan çökük bir durumda bu nedenle iki defa ameliyat oldum.ilk ameliyatı 2003 yılında oldum sadece sağ kulak arkasından parça alınarak bir işlem yapıldı pek olumlu bir sonuç olmadı tabi ikinci ameliyatı 2013 yılında ağustos ayında oldum hocam bu ameliyattada genel anestezi altında nazal cerrahi işlemi uygulandı.kaburgamdan kıkırdak alınarak burnuma monte edildi bu ameliyat sonrası eski halime göre bir düzelme var ama beni mutlu edecek bir değişiklik olmadı yine burunumda çöküklük var hocam burun ucunun tabiki yüzümle dengeli bir şekilde kaldırılmasını istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz hocam saygılar sunar iyi günler dilerim