Botox

Görsel Anlatımlı Videolar

Botox Nedir ? 

Botox Clostridium botulinum adı verilen bakterilerin ürettiğin toksinlerin tıbbi olarak işlenerek tedavi amacı ile kullanılmasıdır. Clostridium botulinum adı verilen bakteri ile üretilen toksinler bütün ilerlemiş yaşta ki tüm kadınların sorunu kırışıklık tedavisinde kullanılır. Botox bir kere yapıldığında kesin çözüm sağlamaz. 2 sene boyunca her 6 ayda bir olmakla beraber kalıcı sonuçların elde edildiği görülmüştür.

Botox Vücuda Nasıl Uygulanır ? 

Botox vücuda deri altına enjekte edilmesi suretiyle uygulanır. Botoks uygulanan bölgede sinir uçlarının organ ile iletişimini keser. Botox uygulanması esnasında çok az olmak ile beraber hafif sızılar hissedilebilir. Bununda önüne geçmek için anestezik jelleri uygulama öncesinde enjeksiyonun yapılacağı bölgeye sürülerek acı hissi azaltılır. İşlem esnasında hafif kızarıklıklar ve hatta kısa süreli morluklar oluşabilir. Bunların hiçbirini kafanıza takmayın. Bunların hepsi geçicidir.

Botox Etkisini Ne Zaman Gösterir ? 

Botox uygulandığı andan itibaren 48 saat içerisinde etkisini göstermeye başlar. Bu etki Ortalama bir hafta boyunca devam eder. 1 Hafta sonra botox etkisini tamamen gösterdiğinde 6 aylık kalıcı sonuç ortaya çıkar. Botox bir kerelik bir işlem olmamakla beraber 6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Bu 6 aylık periyotlarında 2 sene boyunca devam etmesi gerekir.

Botox Yaptırdığım anlaşılır mı ? 

Bazı kadınlar için estetik müdahaleler bir eksiklik gibi algılanabilir. Bu yüzden bu tarz sorularla karşılaşabiliyoruz. Botox yaptırdığının anlaşılmasını istemeyen hastalar çıkabiliyor. Fakat botox enjeksiyonu yüzde çok net fark edici sonuçlar doğurduğu için anlaşılmaması biraz zordur. Devamlı sizi gören kişiler tarafından botox yapıldığı anlaşılabilir. Tabi ki botox hakkında bilgisi olmayan kişiler sadece güzel göründüğünüzü de söyleyebilir . 🙂

Botoxun Zararı Var mı Botoxun Zararı Var mı

Botoxun Zararı Var mı ? 

Botox işleminin kişiye sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Kasların kısmı felç edilmesi veya işleminin yavaşlatılması sizi korkutmasın 6 ay süre sonunda botox yapılan yer ortalama eski haline dönecektir. Botox u bir sefer bile kullanmış olsanız kalıcı olarak az da olsa kırışıklarda azalmalar gözlenebilir.

Botox Sonrası yapılmaması gerekenler

Botox işlemi sonrasında kişi yüzünü yıkayabilir makyaj yapabilir ve temizleyebilir. Bu işlemlerde hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Fakat botoks yapılan bölgenin ovuşturulmaması fiziksek müdahalelerden korunması gerekir. Bu da tabiki kısa bir süre içindir. Bu koruma işlem 2 gün gibi kısa bir süre içindir.

Botox Hangi Bölgelere Uygulanır ? 

Botox alın bölgesinde ki kırışıklıklar için, Göz çevresince ki kaz ayakları için ve kaş altında oluşan aşırı sarkma ve kırışıklıklar için uygulanır.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer ? 

Botoks etkisini a hafta sonra tam olarak gösterir ve bu sinir uçların da ki kısmi felç veya işlem yavaşlığı 6 ay boyunca devam eder. Botoks uygulamasına 6 aylık periyotlar halince 2 sene boyunca devam edilmesi gerekir. Bu işlem yapıldığında etki kalıcı olabilir. Fakat yaşlılığı kesinlikle engellemez veya yavaşlatmaz.

Botox Cildime Zarar Verir Mi ? 

Botox uygulanan bölgede kasların altına enjekte edilerek sinir uçlarının ya felç eder yada işlemini azaltır. Bu süreç 6 ay boyunca devam eder ve bu süre sonunda sinir uçları eski haline döner. Botoxun kanser yaptığı veya cilde zarar verdiği hakkında toplum içinde değişik söylentiler dolaşır. Bunların hiçbirine itimat etmemenizi tavsiye ederim. Her ilaçta olduğu gibi aşırı yapılan botox veya fazla alınan ilaç vücuda zarar verebilir. Fakat uygun doz da kullanıldığında kesinlikle cilde zarar vermez.

Kötü yapılmış Botox işlemi Kötü yapılmış Botox işlemi

Kötü Yapılmış Botox

Kötü yapılmış botoks enjeksiyonu tabi ki istenilen sonuçları vermez. Piyasada kullanılan botox ve doz miktarları bellidir. Bu dozun altında veya rasgele enjekte edilmiş botox işleminde kötü istenmeyen estetik görünüm ortaya çıkabilir. Ör : uygun dozdan daha az enjekte edilen toksinin etkisinin çok daha az olacağı gibi…

Günümüzde botox enjeksiyonunda çeşitli etik olmayan manevralar yapılmaktadır. Toksinin fazla sulandırılması kalitesi karışımlar bunlara örnektir. Botox işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de güvendiğiniz ve mutlaka ama mutlaka bir estetik cerrahi uzmanına yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

Botox Yüz İfadesini ve Mimik Hareketlerini Bozar mı ? 

Botox sadece uygulanan bölgede etkilidir. Uygulanan bölgede ki kaslara yapılan müdahale sonucu mimikler de ister istemez ifade kaybı oluşabilir. Fakat bu durum konusunda uzman ve bu işlemde tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında, bu bozukluk minumuma indirilebilir. Botoksun enjekte edilen miktarın ayarlanması yapılan bölge çok önemlidir. Doktor bu enjeksiyonu dozunda ve kontrolünü sağlayarak yapmalıdır.

Botox Tekrarlanmaz ise Yüzüm Daha kötü Olur mu ?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır dır. Botoks uygulamasını ister bir seans isterseniz 2 sene boyunca sürdürebilirsiniz. Bir defa bile yapsanız yüze kalıcı etkisi olur, ve tekrarlanmaz ise eski haline yavaş yavaş döner.

Botox Fiyatları (Ücretleri) ne kadar ? 

Botoks ücretleri fiyat aralığı oldukça geniştir. Bu doktorun istediği ücret ve kullanılan malzemeye göre farklılık gösteri. Fakat bilmenizi isterim ki botox bir ameliyat olmadığı için öyle abartılı bir fiyatı yoktur.

Botox fiyatlarında en ucuz veren en kötü veya en pahalı söyleyen ise en kaliteli anlamına gelmez. Burada baz alınacak nokta doktorun  bu işlemi ne kadar sıklıkla yaptığı ve konu üzerinde ki tecrübesidir. Botox işlemini yaptırmadan önce size nacizane tavsiyen fiyatından önce kimin ve hangi kalitede toksinin enjekte edileceğinin araştırmasını yapmanızdır.

Botoxun insana verdiği etki Botoxun insana verdiği etki

Botox İşleminde Doktor Seçimi 

Botox işlemi süre olarak 30 dk kadar az bir sürede yapılıyor olmasına rağmen aslında birinci dereceden çoğunlukla yüzünüze yapılan bir müdahale olduğundan aslında çok önemli bir uygulamadır. Yanlış doz kullanımı kalitesiz ve fazla sulandırılmış botox sıvısı hastaya zarar verebilir. Bu yüzden botox işleminde de diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi doktor seçimi oldukça önemlidir.

Botox işlemini yapacak olan doktoru seçerken ilk önce dikkat etmeniz gereken etken doktorun bu işlemde ki tecrübesidir. El pratiği kazanmış olan bir doktor bu işlemi yaparken pek zorlanmaz. Ayrıca güvenilen bir doktor sıvının ne kadar sulandırılacağı ve hangi kalitede toksin enjekte edeceğini iyi bilir. Önemli olan botox fiyatı değil doktor seçimi ve toksinin kalitesidir.

Botox Beni Kaç Yaş Genç Gösterir ? 

Bu soru kliniğimize gelen hastalarımız tarafından oldukça sıklıkla sorulan bir sorudur. Hastalarımız doğal olarak bu işlemi güzel görünmek yani genç görünmek için yaptırmak istiyor. Botox teorik olarak tabiki insanı olduğundan daha genç gösterebilir. Yüzdeki kırışıklıkların azalması daha pürüzsüz bir cildin daha genç görünmesi kadar doğal bir durum olamaz. Fakat hastalarımızın bu konuda çok büyük hayaller kurmasını da istemeyiz. Sonuç olarak yapılan bölgede etkili olan botox gösterdiği etkide sınırlı olacaktır.

Kimler Botox Yaptırmamalıdır ? 

  • Botox uygulamasına karşı bilindik alerjisi olanlara botox yapılamaz.
  • Gebelik döneminde ve emzirme döneminde olan kadınlara botox yapılmamalıdır.
  • Kas ağrısı şikayetleri olan veya bu yönde tedavi görmüş kişiler içinde botox işlemi uygun olmayabilir.

Botox ile Kaş Kaldırma İşlemi

Botox toksininin kasları gevşetip deriyi gevşekleştirme özelliğinden dolayı ister istemez doğru noktalara yapılan botox ile kaşların yukarı kalktığı gözlenmiştir. Burada önemli olan sıvının kaş bölgesinde doğru noktaya enjekte edilmesidir. Bunun dışında diğer bölgelere yapılan botox uygulaması ile bir farkı yoktur. 6 ay süre ile geçerli olup bu süre dolduğun da kaşlar eski haline gelmeye başlar.

Bu Sayfa 10.988 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , ,

1 comment:

nihal candan27 Ağustos 2014 at 20:26Reply

merhaba Ali Bey;
30 yaşındayım ve kaz ayaklarım belirginleşmeye başladı.botox yaptırmayı düşünüyorum ancak endişeliyim.
ancak tenimde alerjik tepkiler gözlemliyorum. mesela sinek ısırdığında,kaşlarımı aldığımda vs…bu durum botox da beklenmedik bir yan etki yapar mı?
diğer bir sorum kullandığınız ürün nedir ve fiyat kişiye göre değişiyor mu?
teşekkür ederim.